Egzotik Bir Ağaç Ceviz Ağacı

Orta Asya’da gittiğimiz diğer bütün ülkelerde (buna Azerbaycan da dahil) yazarlar birliği binaları, müstakil ve şatafatlı idi.

İçinde bulunduğumuz çağın en önemli sorunlarından birisi de, hiç şüphesiz çevre sorunlarıdır. Çevre sorunlarının giderek daha acil hale geldiği ve bunları ele almak için harekete geçmemiz gerektiğine hiç şüphe bulunmamaktadır. Bazı insanlar, belirli bitki ve hayvan türlerinin kaybının zamanımızın en önemli çevre sorunu olduğuna inanıyor. Diğerleri daha acil endişeler olduğunu iddia ediyor. Kanımca, türlerin kaybı gerçekten kritik bir konu ve gezegenimizin biyolojik çeşitliliğini korumak istiyorsak öncelik vermemiz gereken bir husus. Bir yandan tür kaybının en önemli çevre sorunu olmadığını savunanlar, iklim değişikliği veya kirlilik gibi konulara işaret edebilirler. Bunların insanlar üzerinde daha acil bir etkiye sahip oldukları için daha ciddi endişeler olduğunu iddia edebilirler. Örneğin, kirlilik sağlık sorunlarına, iklim değişikliği ise insan yaşamını tehdit eden doğal afetlere yol açabilir. Ancak bu konular kuşkusuz önemli olmakla birlikte türlerin yok olmasıyla da iç içedir. Örneğin, iklim değişiklikleri habitat kaybına yol açabilir ve bu da belirli türlerin yok olmasına yol açabilir.

Ormanların, ağaçların ve her türlü canlı türünün muhafazası, çevreyi korumanın ve çevrenin en önemli konularında biridir. Bu kapsamda ormanların özel bir yeri bulunmaktadır. Bunun nedeni, ormanların dünyadaki ekolojinin düzenli bir şekilde devam etmesindeki hayatî rolünden kaynaklanmaktadır. Dünyanın akciğerleri olan ormanların içinde bir meyve ağacı var ki, geçmişi binlere yıl öncesine dayanır.  Bu yazımda ceviz ve beyin arasındaki benzerlik ve ilişkiden, cevizin tarihinden, mitolojik yanından, şifasından bahsediyorum.

Binlerce yıl öncesine dayanan zengin bir tarihe sahip olan ceviz, M.Ö. İran’daki anavatanından İpek Yolu’nun başrol oynadığı Orta Asya ve Çin’e gelir. Ceviz önce Büyük İskender’in orduları aracılığıyla Yunanistan’a, daha sonra Orta Doğu’dan Romalılar aracılığıyla Avrupa’nın geri kalanına geldi. Orada, dünyanın kalbinde, meşe ve akçaağaçların yanında bir orman ağacı gibi, çalı şeklinde önceden var olmuştur.

Arkeolojik araştırmalar sayesinde ceviz ağacının yayılımının izini sürmemiz mümkün. Kuzey İran, Tacikistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Himalaya dağlarından başlayarak yüzyıllar boyunca izlediği yol, onu çevresine uyum sağlamaya yöneltti. Kafkasya’yı, ardından Küçük Asya’yı ve Balkan Devletlerini geçtikten sonra, Persler ve Yunanlılar arasındaki meşhur çatışmalar sayesinde denizleri aşıyor. Yunan dünyası Roma İmparatorluğu’na ve ardından Galya’ya götürür.

Öte yandan Büyük İskender, fetihlerinden, muhtemelen orijinal Orta Asya ceviz ağacına çok yakın olan, yanal meyve veren diğer ceviz ağaçlarını getirdi. Macellan, dünyayı keşfi sırasında Güney Amerika’yı keşfetmek için yola çıktı ve oraya ceviz fidanları taşıdı. Şili cevizi, Kuzey Amerika’daki Kaliforniya manzaralarına kadar yükselir. Özellikleri tespit edilmiş on sekiz ceviz türü bulunmaktadır. Bu türler içinde meyve kalitesi üstün olan ceviz denildiğinde ilk akla gelen, Anadolu cevizi, İran cevizi ve İngiliz cevizi olarak da tanınan Juglans Regia’dır. Yunanistan’dan Romanya’ya geçen ceviz, orada Jovis Glanas (Jüpiter’in Meyvesi) olarak isimlendirilmiştir. Günümüzde cevizin bilimsel adı olarak kullanılan Juglans kelimesi, Jovis Glans’dan türetilmiştir. Günümüzde cevizin bilimsel adı olarak kullanılır. İtalya’dan Fransa’ya ve İspanya’ya götürülen ceviz, oradan Portekiz’e ve Almanya’nın güneyine geçmiştir. [1]

Ceviz ağacının ömrü, birkaç kritere bağlıdır. Toprağın kalitesi, ağacın büyüdüğü ortam, insan faaliyetleri vb. Ceviz tipik olarak 300 yıl yaşayabilir. Bununla birlikte, bazı örneklerin daha uzun bir ömrü olduğu da olur. Örneğin 1900 yılına ait yazılar, dokuz yüz yıllık bir ceviz ağacının kökünden söküldüğünü bildirmektedir. Hızlı büyüyen bir ağaç olan ceviz ağacının boyu 25 metreye ulaşabilir. Gövdeye gelince, çevresi iki metreye ulaşabilir. Önemli bir uzun ömürlü olan ceviz, yavaş meyve veren bir ağaçtır. Nitekim ilk cevizleri toplamak için en az yedi yıl beklemek gerekiyor.Deneyimsiz olanlar için tüm fındıklar birbirine benziyor. Bununla birlikte, her birinin kendi kokusu, dokusu, tadı veya kolayca kırılan veya fındıkkıran gerektiren bir kabuğu vardır. Her biri şişmiş, ayakta ya da yuvarlanmış ya da derin ya da az çizgili olmakla övünür… Mitolojide, halk geleneklerinde ve büyücülükte ceviz her zaman önemli bir rol oynamıştır. Yunan mitolojisinde ceviz, bilgeliğin simgesiydi ve gök tanrısı Zeus’a ithaf edilmişti. Şarap ve bitki tanrısı Dionysos, Laconia Kralı Dion’un sarayını ziyaret ettiğinde prenseslerden biri olan Carya’ya âşık oldu. Carya öldüğünde, Dionysos onu bir ceviz ağacına dönüştürdü ve daha sonra ceviz ağacının tanrıçası oldu. Roma mitolojisinde ceviz, gök ve gök tanrısı Jüpiter’e adanmıştır. Efsaneye göre, tanrılar yeryüzüne çıktıklarında cevizle beslenirlerdi. 

Ceviz İle İnsan Beyni Arasındaki Benzerlik   Doğada her şeyin insanoğluna söylediği bazı şeyler var. Bunu fark edebilmek ve istifade edebilmek çok önemlidir. Tabiat bunu bazen kokusuyla bazen türlü türlü renkleri ve şekilleri ile bize hissettirmeye çalışıyor. Örneğin,, soğan vücut hücrelerine benzer. Araştırmalar, soğanın tüm vücut hücrelerinden atık maddeleri temizlediğini gösteriyor. Peki ya ceviz? Ceviz tıpkı küçük bir beyin gibi görünür. Ceviz üzerindeki kırışıklıklar veya kıvrımlar bile neokortekse benzer. Ceviz, beyindeki üç düzineden fazla nöron vericinin geliştirilmesine yardımcı olur ve beyin hücreleri arasındaki sinyali güçlendirir ve yeni mesajlaşma bağlantısını teşvik eder….Bu konuyla bağlantılı olarak meyvelerin hangi organa benziyorlarsa o organlara faydası olduğunu savunan bazı görüşler de vardır. Binlerce yıldır insanlar, çok çeşitli rahatsızlıklara ilaç sağlamak için doğaya baktılar. Peki, atalarımız hangi bitkileri seçeceklerini nasıl biliyorlardı? İnsanlar tıbbi özelliklerini tahmin etmek için bir bitkinin görünümünü kullandılar.  Kabul görmüş olan “Doğanın İşaret Dili: İmzalar Doktrini” olarak adlandırılan (The Doctrine of Signatures) teori de bu yaklaşım üzerine kuruludur. Bu kavram, vücut parçasını andıran bitkilerin bir şekilde hastalığı tedavi edebileceğini veya hafifletebileceğini derecelendirir. Bu düşünceye uyarsak, beyne benzeyen ceviz baş ağrısını ve deliliği giderir ve kan kökünün kırmızı kökleri dolaşım sistemi hastalıklarını tedavi edebilir…İnsan beynine esrarengiz bir benzerlik taşıyan ceviz ile beyni kıyaslayalım. Serebrum beynin en büyük kısmıdır. Sol ve sağ yarımküreye ayrılabilen iki yarısı vardır. Serebral korteksi kıvrımlarla kaplıdır ve tüm beyin, kafatası adı verilen koruyucu bir örtü içinde yer alır. Aynı şekilde ceviz de ikiye bölünebilir. Cevizin kendisi kırışık benzeri kıvrımlarla kaplıdır ve tıpkı insan kafatası gibi sert bir kabukla kaplıdır. Yani ikisi benzer görünüyor. Tesadüf mü? Hayır. Kâinatta hiçbir şey tesadüf değildir. Her şeye kadir olan Allah, doğadaki yiyeceklerin çoğunu insan vücudunun parçalarına benzeterek yaratmış ve insanlığın yararınsa sunmuş…..Tüm bunlardan anlaşılıyor ki ceviz, hem görünüşüyle, hem de içindeki besin ve mineralleriyle beyne benzemesi mucizevi meyvelerden biri olduğunu kanıtlıyor.  Bu yaradılışı düşündüğümde yüz yılı aşkın süredir canlılığını koruyan, durgun denizin kıyısındaki ceviz ağacına yaslanıyorum. O sırada çıkan rüzgâr, doğayı kıpırdatıyor ve ceviz ağacının gölgesinde, yüze vuran sert rüzgâr eşliğinde, gitmeyi istediğim yerin düşleminde kayboluyorum. [1] (www.misbell.net, 2019)

Elif Mert

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir